بررسی موانع گمرکی

بررسی موانع گمرکی

مهم‌ترین موانع گمرکی که ممکن است وجود داشته باشد، شامل تشریفات گمرکی، ساختار سازمانی، زیرساخت ها، قوانین و مقررات، آموزش و اطلاع‌ رسانی و نظارت بر عملکرد سازمان گمرک است.

تشریفات گمرکی، یک مانع!

در موضوع تشریفات گمرکی، این موارد بسیار مورد توجه تاجران است:

  • طولانی بودن و زمان‌بر ‌بودن فرآیندهای مربوط به رویه‌های گمرکی
  • دپوی محموله‌ها در گمرکات و خواب سرمایه
  • افزایش هزینه‌های گمرکی به دلیل عدم‌قبول گواهی مبدأ و گواهی‌های گرفته شده از طرف واردکننده محموله
  • انجام مراحل زمان‌بر و طولانی آزمایشگاه
  • نا‌هماهنگی ساعت کار برخی گمرکات با بنادر و دیگر سازمان‌های مجاور
  • بروکراسی بالا و اتلاف زمان ترخیص و انباشت کالا به دلیل انجام عملیات نمونه‌برداری‌ در گمرک
  • افزایش هزینه ارایه خدمات گمرکی و در نتیجه افزایش قیمت‌ تمام‌شده برای مصرف‌کننده

قوانین مقررات مربوط به موانع گمرکی

اما در خصوص  قوانین و مقررات نیز باید مشکلات مربوط به عدم ‌تصویب تمامی آیین‌نامه‌های اجرایی مربوط به قوانین جدید امور گمرکی حل گردد و همچنین در جهت حل مسایل و مشکلات ساختاری و سازمانی  باید اهتمام کامل صورت بگیرد تا موضوع افزایش صادرات غیرنفتی و جدایی از اقتصاد تک محصولی که از مؤلفه های اساسی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام  معظم رهبری می باشد، بخوبی محقق شود.

اقدامات اولیه جهت کنار گذاشتن مانع های گمرکی

اولین اقدام در راستای اجرای آمایش گمرک، استانداردسازی فعالیت‌ واحدهای گمرکی و جلوگیری از افزایش بی‌مورد تعداد آن‌ها است. با توجه به این‌که کاهش تعداد گمرکات فعلی می‌تواند با مقاومت مسئولان محلی مواجه گردد، بهتر است که با ایجاد انعطاف در نیروی انسانی و وظایف گمرکات، بعضی از واحدهای گمرکی به‌ جای ارایه خدمات به صورت تمام‌ وقت با توجه به اتکا به ابزارهای الکترونیک و شبکه‌ای، ضمن حفظ نظارت گمرک بر مناطق مختلف، خدمات گمرکی را به صورت پاره ‌وقت ارائه دهند.

ایجاد گمرک جدید

ایجاد گمرکات اختصاصی می تواند آثار منفی یا مثبت داشته باشد. از سویی ایجاد گمرکات تخصصی موجب تخصصی‌شدن تشریفات گمرکی، قیمت‌گذاری مناسب، تجمیع آزمایشگاه‌های مجهز و در نتیجه کوتاه و بهینه‌شدن تشریفات گمرکی می‌گردد، اما در عین حال در صورت عدم ‌توزیع مناسب گمرکات تخصصی و فاصله آن‌ها با مبادی ورود و خروج کالا، موانع گمرکی بیشتری برای تاجران ایجاد خواهد شد.

موانع گمرکی

مزایای گمرکات تخصصی

تمام گمرکات باید همه خدمات موردنیاز تاجران را با کیفیت مناسب ارائه دهند. لازم است که گمرکات تخصصی به واسطه مطلوبیتی که دارند، موجب شوند تا بازرگانان به اختیار، کالای خود را به گمرکات تخصصی بیاورند؛ نه این‌که این اقدام به اجبار صورت گیرد و هزینه‌های آن را بازرگانان بپردازند. در صورتی که مکان‌یابی گمرک در ایجاد گمرکات تخصصی برای کالاهای خاص به صورت بهینه ‌باشد و در زمان و هزینه صاحب‌کالا صرفه‌جویی شود، به صورت‌ خودکار روند واردات و صادرات از گمرکات تخصصی شکل می‌گیرد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین ما از طریق سایت ستاره تجارت آسان، ارتباط برقرار کنید.

کلام آخر

هنگام واردات و یا صادرات محصول، تاجران با یکسری از موانع گمرکی مواجه می شوند که می تواند سرعت انتقال محموله را کندتر کند. برای جلوگیری از این اتفاقات و سهول در انتقال به موقع محموله شما نیازمند یک متخصص حرفه ای در این زمینه هستید. شرکت ستاره تجارت آسان می تواند شما را در این زمینه یاری کند.

منبع

 

یک نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X