گمرک در اخذ مابه التفاوت ارزی صرفا سازمان مجری است

گمرک در اخذ مابه التفاوت ارزی صرفا سازمان مجری است

گمرک ایران ادعای زیاده خواهی و یا کسب سود گمرکی با اخذ مابه التفاوت ارزی از وارد کنندگان را رد و اعلام کرد : گمرک در خصوص اخذ مابه التفاوت ارزی از کالاهای دپو شده در گمرکات صرفا دستگاه مجری است و این سیاست در هیات وزیران تصویب و جهت اجرا از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به گمرک ابلاغ شده است .

به گزارش روابط عمومی گمرک ایران ؛ گمرک ملزم به اجرای مقررات و قوانینی است که از سوی مراجع ذیربط جهت اجرا به گمرک ابلاغ می شود و اخذ مابه التفاوت ارزی از سوی سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انجام و فقط تاییدیه آن سازمان به گمرک جهت ترخیص کالا ارائه می گردد و ریالی از این بابت به حساب گمرک واریز نمی شود .
بنابراین گزارش ؛ براساس مکاتبه وزارت صنعت، معدن و تجارت که سیاستگذار و متولی اصلی مقررات و بخشنامه های مرتبط با تجارت خارجی کشور است ، واردکنندگان کالاها با رویه بانکی باید از تاریخ ۹۷/۵/۱۶ برای اخذ تاییدیه و پرداخت مابه التفاوت ارز ، براساس بند ۵ مصوبه ۶۳۷۹۳/ ت ۵۵۶۳۳ ه هیات وزیران به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان معرفی شوند.
با توجه به اینکه بند ۵ این مصوبه مشکلاتی را برای واردکنندگان بدنبال داشت به تازگی با انجام اصلاحاتی از سوی هیات وزیران مقرر گردید تا کالاهای مشمول اخذ مابه التفاوت ارزی با اخذ تعهد از واردکنندگان ترخیص شوند و برخی کالاها از پرداخت مابه التفاوت ارزی معاف شده اند و فهرست کالاهای مشمول معافیت افزایش یافته است .
بنابراین با مصوبه جدید هیات وزیران در خصوص اصلاح مفاد بند 5 و اضافه شدن یک تبصره به ماده 11 مصوبه موصوف ، در صورت ارائه اعلامیه تامین ارز از طریق بانک های عامل اظهارنامه های با رویه بانکی اعتبار اسنادی، برات اسنادی و حواله ارز مبنی بر اخذ تعهد پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز به استثنای کالاهای موضوع بند 1 تصویب نامه مورخ ۹۷/۵/۱۶ و فهرست بعدی مشمول معافیت از پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز می توانند نسبت به ترخیص کالاهای وارده با رعایت سایر مقررات اقدام کنند .
گمرک ایران تاکید کرد : مسئولیت دپوی کالا در گمرکات متوجه گمرک نیست و گمرک صرفا مجری مقررات و قوانینی است که جهت اجرا پس از تصویب در هیات وزیران یا سازمان های سیاستگذار به گمرک ابلاغ می شود .
در این توضیحات آمده است : مطرح کردن موضوع زیاده خواهی و یا افزایش سود از سوی گمرک در رابطه با اخذ مابه التفاوت ارزی از کالای دپو شده در گمرکات ادعایی واهی و بی اساس است و واضح و مشخص است برخی افراد بدون اطلاع از قوانین و مقررات تجارت خارجی کشور چنین مسائلی را مطرح می کنند .
منبع:گمرک جمهوری اسلامی ایران

یک نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X