تجارت 23 میلیاردی ایران با پیمان شانگهای

تجارت 23 میلیاردی ایران با پیمان شانگهای

حجم تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران با مجموعه کشورهای عضو پیمان شانگهای بالغ بر ۴۱ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۹۹۹ تن کالا و برابر با ۲۳ میلیارد و ۱۶۵ میلیون و۹۵ هزار و ۶۷۱ دلار است.

کشورمان با ۱۱ عضو اصلی و ناظر پیمان شانگهای که چین؛ روسیه؛ قزاقستان؛ قرقیزستان؛ تاجیکستان؛ ازبکستان؛ مغولستان؛ پاکستان؛ هند؛ افغانستان و بلاروس هستند دارای تجارت فرامرزی است که در این میان بیشترین حجم تجارت کشورمان با چین و به ارزش ۱۵ میلیارد و ۵۱۸ میلیون و ۸ هزار و ۴۹۲ دلار است.

حجم صادرات ایران به اعضای پیمان شانگهای بالغ بر ۳۳ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۱۷۲ تن انواع کالا و به ارزش ۱۱ میلیارد و ۱۷۳ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۳۸۹ دلار بوده است. که بیشترین میزان صادرات کشورمان به چین با ۶ میلیارد و ۷۲۴ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۹۸۳ دلار و کمترین صادرات هم به مغولستان با ۴۱۲ هزار و ۸۰۹ دلار بوده است.

کشورمان در مجموع ۸ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۸۲۷ تن کالا از اعضای پیمان شانگهای طی ۱۱ ماه سال ۹۹ واردات داشته است که این میزان از حیث ارزش بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۴۴۵ هزار و ۲۸۲ دلار بوده است. ضمن آنکه بیشترین واردات کشورمان از چین و به ارزش ۸ میلیارد و ۷۹۳ میلیون و ۹۰۶ هزار و ۵۰۵ دلار و کمترین میزان واردات هم از مغولستان با ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۲ دلار داشته است.

همچنین سبد صادرات کالاهای کشورمان به مجموعه کشورهای پیمان شانگهای بسیار متنوع است ولی انواع ماهی و محصولات دریایی؛ سبزیجات؛ میوه؛ پارچه و مصنوعات نساجی؛ انواع ماشین آلات صنعتی و کشاورزی؛ لوازم خانگی؛ فرش گلیم؛ محصولات پتروشیمی؛ پسته و آجیل و… است و ضمن آنکه محصولات وارداتی به کشورمان نیز اغلب مواد اولیه صنعتی؛ قطعات ماشین آلات؛ گوشت؛ دارو؛ محصولات شیمیایی؛ تجهیزات پزشکی؛ قطعات و لوازم یدکی خودرو؛ انواع پارچه و مصنوعات و… هستند.

کشورمان از نخستین کشورهایی بود که بعد از مغولستان به عنوان ناظر به عضویت این سازمان درآمد و درخواست عضویت رسمی خود را ۱۲ سال قبل به این سازمان ارائه کرد اما هنوز این عضویت قطعی نشده است، اگرچه موضوع عضویت جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چند جلسه در دستور کار قرار گرفته است، البته در این میان چین و روسیه قدرت‌های تعیین کننده در سازمان همکاری شانگهای هستند و اصلی ترین شرکای تجارت فرامرزی با ایران محسوب می‌شوند. بنابراین چشم انداز مناسبی از صادرات ایران و به طور کل مناسبات تجاری میان کشورمان و کشورهای عضو پیمان شانگهای می‌توان متصور بود.

یک نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X