پروانه های گمرکی جهت ترخیص کالا

پروانه های گمرکی جهت ترخیص کالا

از مهمترین بخش های تشریفات گمرکی کالا می توان به صدور پروانه گمرکی اشاره کرد. ما در این مقاله سعی داریم پروانه های مهم گمرکی که برای ترخیص کالا مهم می باشد، بررسی نماییم. پس با ما همراه باشید.

پروانه گمرکی

جهت ترخیص بار از گمرک های کشور قانون هایی موجود است که بایستی به درستی انجام گیرد. تشریفات گمرکی جهت ترخیص کالا و بازرسی محصول توسط بازرسان و ماموران گمرک انجام می شود. از مراحل ترخیص کالا می توان به دریافت پروانه گمرکی اشاره کرد. این مرحله بسیار مهم بوده و در واقع همان سند و یا مجوز جهت ترخیص محصول از انبار های گمرک است. این پروانه برای همه ی کالاهای وارداتی و صادارتی به صورت جدا گانه صادر می گردد.

پروانه گمرکی

پروانه سبز گمرکی

برگ سبز سندی که پروانه سبز گمرکی نیز می گویند، بعد از بررسی و ارزیابی محصول واردی به گمرک در صورتی که هیچ مشکلی نباشد، صادر می گردد. به بیانی دیگر هر سازمان یا ارگانی که کالایی وارد می نماید، جهت ترخیص کالایش بایستی مدرک هایی را به گمرک ارائه دهد، این مدرک ها عبارت اند از: بارنامه، پکینگ محصول، بیمه نامه، فاکتور های خرید و فروش و …

ماموران اداره گمرک پس از بررسی مدرک های ارائه شده در صورتی که هیچ مشکلی نباشد، پروانه سبز کالای وارد شده را به بازرگان یا تاجر و یا نماینده قانونی وی تحویل می دهند. آن شخص با در دست داشتن این پروانه سبز می تواند جهت اخذ و ترخیص کالای خود از انبارهای گمرک اقدام کند. بهتر است بدانید که بر روی پروانه سبز یا همان برگه سبز کالا اطلاعاتی مانند شماره انبارداری بار، نوع و تعداد کالا، شماره ای کالا ثبت شده، تاریخی که کالا به انبار وارد و خارج شده و …. قرار دارد.

پته گمرکی

پروانه گمرکی که جهت ترخیص محصولات و کالا های غیر تجاری صادر می‌ شود پته گمرکی می گویند. برای صدور این پروانه دیگر نیازی به کارت بازرگانی و اظهار نامه ندارید. پته گمرکی که به آن پته مسافرتی نیز گفته می‌ شود، جهت ترخیص کالا های کم‌ ارزش و افراد عادی و همچنین مسافران از گمرک صادر می‌ گردد. تنها شرطی که برای صدور این پته لازم بوده این است که ارزش کالای مربوطه کمتر از مقدار تعیین شده ای باشد. این پروانه اکثرا برای کالا هایی که همراه مسافران بوده و  یا به وسیله پست فرستاده شده، صادر می شود.

بیجک انبار

بعد از این که پروانه گمرکی کالا صادر شده و هزینه ‌های گمرکی اش پرداخت می شود، برگه سبز کالا توسط کارشناس مربوطه در گمرک امضا می‌ گردد و در این مرحله وارد کننده کالا با ارائه پروانه سبز و اخذ بیجک، قادر به ترخیص کالایش از انبار گمرک خواهد بود. بیجک سندی است که اثبات می‌کند کالایی که در انبار موجود می باشد، متعلق به شخص تحویل گیرنده است.

کلام آخر

انجام کار های گمرکی ممکن است کاری بسیار پیچیده به نظر برسد. اما با جمع آوری اطلاعاتی مفید و کمک گرفتن از شرکت ها و اشخاص متخصص می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

منبع

یک نظر ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X